کلینیک ارتودنسی دکتر گچ‌کوبان - اهواز،کیانپارس،خ پهلوان(توحید)شرقی،نبش اردیبهشت،مجتمع اوسینا،طبقه ۱ - ۵ - ۳۳۳۶۸۰۶۳ -061 و 09168232646

دوره نگهداری درمان

پس از اتمام درمان ارتودنسی و خارج کردن وسایل، دندانها کمی لق بوده و لازم است در جای خود ثابت شوند تا به حالت قبل برگشت پیدا نکنند. نگهدارنده ها می توانند به صورت متحرک (پلاک متحرک) و یا ثابت (سیم پشت دندانها) باشند. در صورت عدم همکاری بیمار در استفاده از این وسایل نتایج درمان دوباره بازگشت پیدا کرده و در صورت نیاز به درمان مجدد، مسئولیت و هزینه آن بر عهده بیمار خواهد بود. مدت زمان این دوره چه ثابت و چه متحرک باشد حداقل 2 سال خواهد بود.

نگهدارنده متحرک

این نگهدارنده مشابه سایر پلاکهای متحرک شامل یک قمست نسبتاً حجیم لاکی (آکریلی) پشت دندانها و یک سیم روی دندانهای جلو می باشد.

مزیت این پلاک نسبت به نوع ثابت امکان خارج کردن حین غذا خوردن و مسواک زدن است. البته در بقیه اوقات شبانه روز چه خواب و چه بیدار بایستی از پلاک استفاده شود تا از برگشت نتایج درمان جلوگیری کند. هرگونه سهل انگاری در استفاده از پلاک و یا تغییر در اجزاء آن می تواند مشکل ساز شود. لذا چنانچه پلاک متحرک را انتخاب می کنید بایستی در استفاده از آن همکاری بسیار خوبی داشته باشید.

یکی از مشکلات پلاک متحرک نسبت به نوع ثابت تغییر در نحوه صحبت کردن بیمار است. البته اغلب طی یکی دو هفته اول بیمار خود را با آن وفق داده و صحبت کردنش بهتر می شود. برای تطبیق سریعتر بهتر است در روزهای اول بیمار با صدای بلند و بیشتر صحبت کند و یا با صدای بلند مطالعه نماید. مشکل دیگر آن نسبت به نوع ثابت زیبایی آن است که بعلت دیده شدن یک سیم روی دندانها نسبت به ثابت زیبایی کمتری دارد. یک نوع از پلاک متحرک که بدون سیم و کاملاً شفاف است زیبایی بهتری از نوع معمولی دارد، ولی خصوصیات دیگر آن مشابه پلاک معمولی است .

مدت زمان استفاده از پلاک متحرک حداقل 2 سال پس از اتمام درمان می باشد. ممکن است بنابه صلاحدید ارتودنتیست طی سال دوم تعداد ساعات استفاده از پلاک به تدریج کاهش یابد. هرگز بدون اجازه پزشک مدت زمان استفاده از پلاک خود را کم نکنید.

در زمان غذا خوردن و مسواک زدن پلاک را درون جا پلاکی قرار دهید تا آسیب نبیند. در صورت بی احتیاطی و شکستن یا تغییر پلاک،علاوه بر احتمال از دست رفتن نتایج قبلی درمان، نیاز به ساختن مجدد پلاک در اسرع وقت وجود دارد که منجر به ایجاد هزینه و رفت آمد بیشتر برای بیمار خواهد شد.

   

نگهدارنده ثابت

این نگهدارنده شامل یک سیم نازک است که توسط متخصص ترمیم دندانپزشکی پشت دندانهای جلو بالا و پایین چسبانده می شود. لذا هزینه آن بر عهده بیمار است. 

تا زمانی که این سیم سالم باشد از حرکت ناخواسته دندانها جلوگیری می کند و از این لحاظ مطمئن تر از پلاک متحرک می باشد. با توجه به کم حجم بودن و مخفی بودن پشت دندانها بر خلاف پلاک متحرک مشکلات صحبت کردن و یا نازیبایی را نخواهد داشت. البته بیمار بایستی مراقب باشد که حین غذا خوردن موجب شکستن آن نشود و نیز بعد از خوردن باید با حرکت مسواک از پایین به بالا و به دفعات، نگهدارنده را کاملاً تمیز کند. عبور نخ دندان از زیر آن مشکل است. می توان نخ دندان را با کمک نگهدارنده نخ از بین سیم و لثه رد کرده و سطوح بین دندانها را تمیز کرد. همچنین می توان از نخ دندان سوپرفلاس برای این منظور استفاده کرد.

چنانچه بیمار در اثر بی احتیاطی باعث شکستن آن شود بایستی هر چه سریعتر با مراجعه به متخصص ترمیم مجدداً آنرا تصحیح کند تا از برگشت نتایج درمان جلوگیری شود.

حداقل زمان باقی ماندن آن در دهان همانند پلاک متحرک دو سال خواهد بود. البته این زمان در افراد مختلف، متفاوت بوده و حتی در برخی افراد تا سالها در محل حفظ می شود.

 

ورود به پروفایل تماس با ما