کلینیک ارتودنسی دکتر گچ‌کوبان - اهواز،کیانپارس،خ پهلوان(توحید)شرقی،نبش اردیبهشت،مجتمع اوسینا،طبقه ۱ - ۵ - ۳۳۳۶۸۰۶۳ -061 و 09168232646

درمان های زودهنگام

پیشنهاد می شود که در سنین آغاز رویش دندان های دائمی (6-7 سالگی) حداقل یکبار با مراجعه به متخصص ارتودنسی وضعیت دندانی و فکی کودک بررسی شود تا در صورت نیاز اقدام زود هنگام انجام گردد. در این سن هرچند که ممکن است درمان ارتودنسی شروع نشود، ولی می توان با اقداماتی ساده از ایجاد مشکلات در آینده و یا پیچیده تر شدن مشکل پیشگیری کرد.

درمانهای ارتوپدیک

یکی از موارد نیاز به درمان زود هنگام عدم تناسب رشدی فکها بوده که بهتر است طی سنین رشد (12-7 سالگی) با پلاکهای ارتودنسی تصحیح کننده رشد درمان شود. در صورت عدم درمان، احتمال نیاز به جراحی فک در آینده برای بیمار وجود دارد و یا حداقل پیچیدگی های درمان بعدی افزایش و پتانسیل های درمانی کاهش می یابد. موفقیت در این درمانها از یک طرف به همکاری دقیق کودک و از سوی دیگر به رشد باقیمانده وی وابسته است.

 

بی نظمی های شدید دندانی

گاهی بدلیل کوچکی فکها ، فضای کافی جهت رویش همه دندانهای دائمی وجود نداشته و لازم است در طی سنین رشد یکسری از دندانهای شیری بطور زود هنگام خارج شوند تا جای لازم برای رویش دائمی های زیرین ایجاد شود. در نهایت درمان خیلی اوقات با کشیدن چند دندان دائمی ادامه می یابد. انجام به موقع و برنامه ریزی شده این درمان می تواند از مشکلات عدیده بعدی از جمله بی نظمی های شدید دندانی، نهفتگی دندانها ، آسیب به ریشه دندانهای دائمی و ... جلوگیری کند. همچنین طول دوره درمان ارتودنسی بعدی و پیچیدگی های آن و نیز هزینه های بیمار را کاهش می دهد . با توجه به حساسیت زمان بندی و نوع دندان نیازمند کشیدن، بهتر است این درمان زیر نظر متخصص ارتودنسی انجام گردد.

فضا نگهدارها

چنانچه دندان شیری بدلیل پوسیدگی زودتر از موعد خود کشیده شود خیلی اوقات نیاز است با قرار دادن فضا نگهدار در آن ناحیه مانع بسته شدن فضای دندان شده تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

درمانهای ترک عادت

چنانچه کودک شما عادت غیر طبیعی از جمله مکیدن انگشت یا پستانک را دارد یا مکرراً وسیله ای را بین دندانهای خود قرار می دهد، بهتر است هرچه سریعتر عادت ترک شود. حضور این عادتها تا قبل از سن 4-3 سالگی معمولاً مشکل دائمی ایجاد نمی کند ولی بعد از آن می تواند بسیار مشکل زا باشد. لذا در صورت انجام هرگونه عادت غلطی توسط کودک، حتماً با ارتودنتیست در میان بگذارید تا مراحل ترک آنرا شروع کند.

ورود به پروفایل تماس با ما