کلینیک ارتودنسی دکتر گچ‌کوبان - اهواز،کیانپارس،خ پهلوان(توحید)شرقی،نبش اردیبهشت،مجتمع اوسینا،طبقه ۱ - ۵ - ۳۳۳۶۸۰۶۳ -061 و 09168232646

دستگاه ثابت

براکتها (نگین)، بندها (حلقه)، سیم ها و نگهدارنده ها همگی می توانند ذرات غذا را نگه داشته و مسواک و نخ زدن آنها  را مشکل سازند. بهترین راه برای جلوگیری از بوجود آمدن پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه، تمیز کردن دندان ها بعد از هر وعده غذایی می باشد. برای حفظ بهداشت دهان به نخ دندان، برس بین دندانی، مسواک مخصوص ارتودنسی و دهان شویه فلوراید نیاز می باشد. بعد از هر وعده غذایی ابتدا نخ دندان سوپر فلاس و سپس برس بین دندانی (هر دو بدون خمیر دندان) و بعد از آن مسواک مخصوص ارتودنسی با خمیر دندان استفاده می شود. در انتها با نخ دندان معمولی سطوح بین دندانها را تمیز کنید. دهان شویه فلوراید را شب ها درست قبل از خوابیدن چند دقیقه قرقره کرده و بیرون بریزید. پس از آن از خوردن، آشامیدن و یا شستشوی دهان خودداری کنید.

نخ دندان

شما طی درمان ارتودنسی به دو نوع نخ دندان نیاز دارید :

1.   نخ دندان معمولی: این نخ دندان که شما کاملاً با آن آشنا هستید، مثل دوران قبل از ارتودنسی برای تمیز کردن تماس های بین دندانها استفاده می شود. نخ را از بین سیم ارتودنسی و دندان رد کرده و سپس از تماس بین دندانها عبور دهید. نخ را به آرامی از نقطه تماس تا زیر لثه حرکت داده و این حرکت را چند بار تکرار کنید. این کار را برای همه دندانها انجام دهید.

2.   نخ دندان سوپرفلاس: برای تمیز کردن براکتها (نگین) و بندها (حلقه)  استفاده می شود. این نخ دندان دارای یک قسمت نازک برای گذراندن نخ از زیر سیم و یک قسمت ضخیم و پنبه ای برای تمیز کردن دور براکتها (نگین) و بندها (حلقه) می باشد. قسمت ضخیم نخ را پس از گذراندن از زیر سیم دوره براکتها حلقه کرده و با حرکت آرام آنها را تمیز کنید. این کار را برای همه وسایل انجام دهید.

 

برس بین دندانی

این برس برای تمیز کردن سطوح کناری براکتها (نگین) و بندها (حلقه) و بدون خمیر دندان استفاده می شود. برس را از بین سیم و دندان عبور داده و با حرکت آرام کناره های براکتها (نگین) و بندها (حلقه) را تمیز کنید.

مسواک مخصوص ارتودنسی

ابتدا کمی خمیر دندان را به مسواک زده و سپس سطوح بیرونی دندانهای حاوی وسایل ارتودنسی را با حرکات لرزشی کوتاه تمیز کنید. هر دندان با سه زاویه ی 90 درجه (عمود بر براکت)، 45 درجه از سمت بالا و 45 درجه از سمت پایین مسواک بزنید. پس از تمیز کردن سطوح بیرونی دندانها (حاوی براکت)، بایستی سطح جونده دندانهای عقبی را با حرکات لرزشی با دامنه کوتاه و سپس سطوح داخلی دندانها را با حرکات عمودی تمیز کنید. در انتها سطح پشتی زبان را مسواک کنید.

دهان شویه فلوراید

دهان شویه را هر شب درست قبل از خوابیدن به مدت چند دقیقه قرقره کرده و سپس بیرون بریزید. لطفاً پس از آن از خوردن، آشامیدن و یا شستشوی دهان خودداری کنید. استفاده از این محلول به همراه مسواک و نخ دندان در پیشیگری از پوسیدگی دندان طی زمان ارتودنسی بسیار موثر است.

ورود به پروفایل تماس با ما